M DESIGN STUDIO PLZEŇ, s.r.o.

Tachovská 80, 323 00 Plzeň

Co to je?

Nedokrevnost středového nervu v zápěstní úžině. Jedná se o různé stupně ochrnutí nervu medianu (středového nervu ruky), způsobené změnou prostorových vztahů v zápěstní úžině (karpálním kanále).


Jak vzniká?

Cévy, nervy, šlachy se z předloktí dostávají na ruku poměrně úzkým prostorem zápěstí. Tento prostor se dá přirovnat k tunelu - kanálu (odtud také název nemoci). Kanál je tvořen obloukem kostí zápěstí zdola a přemosťujícím pevným zápěstním vazem shora. Kanálem prochází šlachy ohybačů prstů a jeden - středový nerv - medianus. Výživa nervu je zajištěna pletení jemných cév, které obplétají medianus a doprovázejí jej až na periferii.
Dojde-li ke změně prostoru v kanálu, jako první jsou utlačeny jemné cévy, které živí medianus a dojde k souboru obtíží, kterým říkáme syndrom canalis carpi.


Proč vzniká?

Častou příčinou je zesílení šlach zmnožením obsahu šlachových pochev při přetížení ruky nezvyklou prací, při nevhodné práci a těžké práci, ale i při různých onemocněních jako je například revmatické onemocnění. Po úrazech a zlomeninách může dojít k fixaci otoku a zesílení tkání v důsledku otoku, při metabolických onemocněních - diabetes, nemoci štítné žlázy - stačí malý tlak v kanále k útlaku postižených cév a nervu. Změny průsvitu kanálu vznikají i při nádorovém onemocnění či vrozených vadách a s věkem v důsledku pokračující arthrosy.


Jak se projevuje?

Nejčastější příznak je noční brnění prstů, porucha jemné citlivosti, bolesti vystřelující až do lokte či ramene, potíže s rozeznáváním a udržením jemných předmětů pro necitlivost, pocit ranní ztuhlosti ruky a necitlivosti prstů, která je až bolestivá, potíže horší v klidu, později i ústup bolesti, ale zhoršující se šikovnost ruky, ztrácí se svalovina ovládající pohyb palce. V terminálním stadiu se palec sune dlaní, úchop je deformován, vznikají změny kožní trofiky.


Stanovení diagnózy

Pečlivým vyšetřením pacienta a pomocí EMG vyšetření (neurologické vyšetření), které zhodnotí změny vodivosti nervem a místo případného útlaku.


Jak se onemocnění léčí?

Časná a lehčí stadia nedokrevnosti nervu z útlaku v karpálním kanále lze léčit i konservativně (dlahy, obstřik, léky na zlepšení prokrvení a zlepšení kvality nervu, rehabilitace ke zlepšení mobility nervu v kanále a uvolnění tuhosti kolem karpálního kanálu). Nutno však podotknout, že konzervativní léčba není trvalým řešením a pacienti dříve či později přicházejí pro recidivu obtíží k operačnímu řešení.
Při přetrvávání obtíží a zhoršení EMG nálezu je na místě operační řešení.

Metod, jak operovat, je několik. Je však nutné zdůraznit, že ty, které řeší problematiku pouhým přetnutím vazu v zápěstí, není správná, nepřináší požadovaný efekt a pro pacienta je spíše zatěžující. Bohužel většina pracovišť k problematice syndromu karpální tunelu přistupuje právě tímto způsobem a pacientovi příliš nepomáhá.

Legitimní metody k operaci syndromu karpálního tunelu jsou vlastně jenom dvě:

  1. použití retinakulotomu - speciálního nože, pomocí kterého je středový nerv uvolněn až do zápěstí. S touto metodou se setkáváme především na neurochirurgických pracovištích a kromě řady výhod má i některé (nutno přiznat že velmi zásadní) nevýhody - operace se provádí částečně bez kontroly zraku a proto se uvolňuje jenom malíková hrana nervu bez ohledu na to, jaké struktury se tímto způsobem přeruší.

  2. otevřenou metodou přístupem z dlaně. Toto je metoda (prosazovaná mimo jiné hlavně Ústavem chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou), kterou výhradně používá naše pracoviště. Jedná se o rozsahem nevelký výkon, prováděný obvykle v místním znecitlivění, kdy z krátkého řezu v dlani jsou uvolněny všechny struktury, které způsobují útlak nervu, t.j. příčné škrtící pruhy a zbytnělé struktury procházející nad nervem. V závěru operace protneme pevný zápěstní vaz a tím uvolníme tlak v zápěstní úžině. K nervu se dostane opět dost krve s kyslíkem a výživou. Ihned po operaci přestanou noční obtíže - buzení pro brnění ruky. Úleva je markantní a při prvním převazu po 48 hodinách udávají všichni pacienti značnou úlevu proti předchozím obtížím. Ostatní strasti ustupují i několik měsíců v závislosti na hojení nervu. Při extremně těžkém poškození nervu nedokrevností a tlakem mohou některé obtíže přetrvávat, někdy je nutná i rekonstrukce pohybu palce do opozice následnou operací. Naštěstí těchto komplikací není příliš mnoho a časnou operací je možné jim prakticky zabránit.Jak vypadá péče po operaci?

Ihned po operaci je ruka uložena na krátkou sádrovou dlahu. Prsty máte ale volné, můžete ruku používat, pouze nehýbete zápěstím. Dlahu máte 2-3 týdny. První převaz je plánován 48 hodin po operaci, stehy se odstraňují asi 10. den. Po třech týdnech přikládáme snímací sádrovou dlahu, kterou nemocný postupně odkládá a končetinu začíná rozcvičovat.. Zátěž přidáváme velmi pomalu. Doba rekonvalescence je individuální a nelze ji dopředu zcela přesně určit. Plnou zátěž lze dovolit asi po 3 měsících od operace. Některé obtíže ustoupí během hojení nervu třeba až po roce po operaci. Kontrolní EMG vyšetření v současné době neprovádíme, Ukazuje se, že zpomalené vedení na středovém nervu, které EMG vyšetření prokazuje, je trvalého charakteru a tato metoda pouze odhalí zlepšení stavu. Rozhodující jsou ale obtíže operovaného pacienta: pokud udává úplnou úlevu a schopnost plné zátěže, je to pro nás zásadní. Rychlost vedení středového nervu je v danou chvíli nedůležitá a případné EMG vyšetření vyžadujeme pouze v případě obtíží.Je nutná hospitalizace a jak dlouhá bude pracovní neschopnost ?

Celá operace je prováděna ambulantně (výhradně ve středu odpoledne), po zákroku, který trvá asi 45 minut, odchází nemocný domů. Jako velmi vhodný považujeme doprovod dospělou osobou a odvoz osobním vozem. První převaz po 2 dnech (pátek), další 5. den od operace (pondělí). U operovaných pacientů, kteří dojíždění z větší vzdálenosti (v současné době operujeme mimo plzeňských i pacienty z oblasti Liberce, Ústí nad Labem i Kutné Hory)mohou od 2. převazu a odstranění stehů provést v místě bydliště a k nám na kontrolu přijedete za 3 týdny po operaci. Pokud je vše v pořádku, další kontrola je až 6 týdnů od operace. Další návštěvy u nás jsou dle dohody.

Pracovní neschopnost bývá 3 měsíce, ale i více - podle druhu vykonávané práce a podle tíže onemocnění.

.


.
Mlogo-obálka.jpg

IČO: 48 36 30 57
IČZ: 44 074 000

 

 

 

telefon chirurgie:
377 544 895
377 524 659

 

Máte-li nějaký zdravotní problém, pište.
Odpovíme Vám na e-mailové adrese:
chanos@volny.cz.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one