M DESIGN STUDIO PLZEŇ, s.r.o.

Tachovská 80, 323 00 Plzeň
Několik poznámek k problematice lymfodrenáže


Lymfodrenáž může být buď manuální, tedy že jí provádí fyzicky masér, nebo strojová, která se provádí pomocí lymfodrenážního zařízení, lidově řečeno „lymfodrenážních nohavic“. Tyto nohavice jsou vybaveny vzduchovými komorami, které se pomocí připojeného kompresoru předem zvoleným způsobem nafukují a svým tlakem působí na lidské tělo (ošetřovanou partii) a provádějí masáž. Odtud pojem „tlaková terapie“. Tímto způsobem se vlastně simulují masérovy ruce. Na trhu existuje velmi široká nabídka těchto lymfodrenážních systémů a jsou zde i obrovské rozdíly v kvalitě a samozřejmě i míře efektu na lidské tělo. Jak ale vybrat ten správný produkt?
Jako první bychom si měli všímat počtu vzduchových komor. V zásadě platí, že čím větší je počet komor, tím reálnější a komplexnější je lymfodrenáž. Ty nejzákladnější systémy na trhu mají 2 x 5 komor (5 komor v každé nohavici), profesionální systémy nabízejí většinou 2 x 12 komor. U takového počtu je zaručeno, že se jednotlivé komory co nejlépe přizpůsobují masírovaným partiím. Velmi důležitý je i způsob, jakým jsou jednotlivé komory v nohavicích „poskládány“. Jednodušší a tím i levnější systémy mají komory umístěny vedle sebe (jedna vedle druhé), kdežto u těch lepších výrobků jsou komory poskládány v nohavicích šupinovitě, tedy že se částečně překrývají, čímž se eliminují tzv. hluchá místa a masážní vlna tak není v žádném místě přerušena a nedochází k jakékoli změně jejího tlaku.

Velmi důležité je i zpracování aplikátorů (nohavic) a jejich výdrž. Drtivá většina lymfodrenáží na dnešním trhu má aplikátory fixované suchým zipem, který se však může postupem času zanést nečistotami a jeho funkce a schopnost držet natlakované nohavice s mírou opotřebení klesá. Ideálním řešením je pak použití klasických zipů, kde starosti s rozepínáním odpadají. V neposlední řadě nás musí u nohavic zajímat i jejich schopnost pokrýt masírované partie a na tyto partie působit bez již zmíněných „hluchých míst“. Aby byla lymfodrenáž opravdu komplexní, je nutná schopnost masírovat nohy od nártů, pře lýtka, stehna, třísla až po spodní část břicha. Ty nejlepší systémy na trhu masírují všechny tyto partie pouze jedním aplikátorem, tzn., že nohavice jsou v jednom kusu. Odpadá zde i složité upínání klienta/pacienta.

Kompresor by měl být schopen vyvinout tlak mezi 70 až 80 mmHg, to je naprosto dostačující. Kde se jednotlivé výrobky nejvíce liší, je způsob, jakým kompresor ovládá jednotlivé vzduchové komory. Jednodušší zařízení umějí ovládat vždy pouze jednu komoru v každé nohavici. To je ale pro kvalitní lymfodrenáž bohužel málo. Proto ta nejsofistikovanější zařízení ovládají třeba i 3 komory v jedné nohavici v témže čase.
Jak vidíte z tohoto článku, není lymfodrenáž jako lymfodrenáž. Proto bychom měli mít vždy na paměti, že ty nejlepší lymfodrenážní systémy mají 24 vzduchových komor, které jsou šupinovitě poskládané v nohavicích, nohavice by neměly být zapínány suchými zipy, lymfodrenáž dolní části těla by měla po uvolnění třísel začít u nártů a končit až ve spodní části břicha, ideálně jedním aplikátorem v celku. Kompresor by měl být schopen ovládat několik komor najednou.
..
Mlogo-obálka.jpg

IČO: 48 36 30 57
IČZ: 44 074 000

 

 

 

telefon chirurgie:
377 544 895
377 524 659

 

Máte-li nějaký zdravotní problém, pište.
Odpovíme Vám na e-mailové adrese:
chanos@volny.cz.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one